8 Ağustos 2012

SİLİNDİR KAPAĞI Nedir Silindir Kapağı FiyatlarıSİLİNDİR KAPAĞI NEDİR?
Silindir kapakları motor bloğunu üzerini örten motor parçasıdır. Motorda yanma bu bölümde gerçekleştiğinden dolayı aşırı ısınırlar. Silindir kapakları alaşımlı dökme demirden yapılırlar. Yanma basıncına ve sıcaklığına dayanıklıdırlar ve çok iyi soğutma yaparlar.  Supapları üzerinde taşıyarak onlara yuvalık eder. Manifold ve bujiler silindir kapağına bağlıdırlar.

SİLİNDİR KAPAK CONTASININ YANMASI
 
Silindir kapağında su kanalları bulunur. Su sürekli devir daim halindedir. Motorun harareti silindir kapağından ölçülür. Motor hararet yaptığında soğutma yetersiz kalmış olabilir. Hararetin düşmemesi durumda silindir kapak contası yanabilir. Silindir kapak contası yanınca su kanallarındaki su ve yağ birbirine karışabilir. Yağın özelliği bozulacağından motora önemli ölçüde zarar verir. Conta en kısa sürede değiştirilmelidir. Conta yanmasına bilinçsiz araç kullanmakta neden olur.
SİLİNDİR KAPAK ARIZALARI
Silindir kapağı motor için önemli parçadır. Silindir kapağındaki su yuvaları zamanla korozyona uğrarlar. Motorun yağ ve su seviyesi normal fakat hararet çabukça yükseliyorsa silindir kapağında arıza var demektir. Silindir kapağına dışardan bakarak arıza anlaşılmaz. Silindir kapağı sökülerek bakılmalıdır. Silindir kapağındaki su yuvalarının kenarları aşınmış olabilir. Silindir kapağı eğilmiş veya çatlamış olabilir.Silindir kapağına dolgu kaynak yapılarak ve taşlanarak tamir edilir.
SİLİNDİR KAPAĞI  FİYATLARI
TOFAŞ DOĞAN 280- 350 TL
 TOFAŞ ŞAHİN 290-340 TL
TOFAŞ KARTAL 280-340 TL
LADA SAMARA 290-330 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seçeneklerden Anonim'i seçerek yorum yapabilirsiniz